U nás ve ValmezuZa zeptání nic nedáte.

Abrakadabra koncepce

Publikováno 16.03.2014 v 22:00 v kategorii K dění ve městě, přečteno: 286x

Toto zaklínadlo je v zastupitelstvu našeho města oblíbenější než kouzlo Expelliarmus z Harryho Pottera (pozn. kouzlo odzbrojí soupeře). Jakmile zastupitel znejistí, něčemu nerozumí, neumí nebo se nechce rozhodnout, použije zaklínací formuli „Nemáme koncepci!“.

Takže opět internet. Co to je koncepce a po čem se to vůbec pořád volá. Tady je to.

Koncepce jako početí nebo oplodnění. Tak to, myslím, asi nebude ten správný význam!

Koncepce jako pojetí, rozvržení, představa, základní hledisko, vedoucí idea, myšlenková osnova, záměr. To by mohlo být ono. Tak to tady chybí!

Koncepci tvoří analytická část, ta je nejrozsáhlejší, neboť se popisuje většinou obecně známý stav a to nám jde poměrně dobře. Pak přijde popis kritických bodů, případně problému, který potřebujeme koncepcí řešit a nakonec návrh řešení, nejlépe variantně, je příjemnější si vybírat z více možností.


Dobrá. Takže uvědomělý zastupitel volá tedy po základním hledisku, ideách, myšlenkových osnovách, záměrech. Hm, nevím. Ale není to právě to, s čím by měl přicházet sám zastupitel? A každý?! Vždyť všichni političtí nebo „nepolitičtí“ účastníci volebních kampaní o sto šest představují své ideje, myšlenky, své představy, záměry a řešení vybraných problémů. Koncepcí přehršel. Ano, asi rozumím tomu, že se na určitých představách musí většina zastupitelů dohodnout, najít dostatečnou podporu k jejich prosazení. Možná mám naivní představu (slyšela jsem už něco o koalici a opozici), ale myslím si, že přijít s objevným způsobem řešení může každý zastupitel a měl by o kvalitě svého záměru přesvědčit ostatní. Jenže obávám se, že daleko snadnější je pouze kritizovat záměry a návrhy řešení jiných než přicházet s vlastními.


Tak si vezměme třeba to naše školství. (Vážení přátelé, nejsme v tom sami. Bojují všichni – obce, města, kraje, i to ministerstvo!) Koncepce školství byla v potu tváře (pro šťouraly - to je, samozřejmě, nadsázka) zpracována úředníky města již v roce 1999, pak 2005 a  2007. Ta poslední je z roku 2009. Zastupitelé její vypracování ocenili a.…a to bylo vše! Dnes je tento materiál opět zastaralý. Jsme zase už o nějakých pět let dále. Je rok 2014, zakrátko přijde nové zastupitelstvo…. Vlastně ještě ne, už i někteří stávající zastupitelé začínají pomalu, ale jistě, připomínat, že vlastně v tom školství nevíme kudy kam, protože nemáme koncepci! Jak smutné. No ale nešť. Školství ve městě je opravdu velmi citlivá záležitost a určitě si zaslouží důkladnou analýzu, zhodnocení nové situace a nastínění nových možností. Tomu se dá rozumět. Město školy nejen financuje, ale také zřizuje. A rozhodování v této oblasti opravdu není jednoduché.

Rozumím taky tomu, že je žádoucí koncepce třeba energetická. Podpořit centrální vytápění města nebo individuální plynové kotelny?  A co taková spalovna? Obnovitelné zdroje? Dopady na občany a celé město nemalé. Nebo dopravní koncepce. Komunikace se nastaví na čtyři roky, ale určitě na dobu delší. (Á propos, kvízová otázka: "Jak často, si myslíte, se s již zpracovanými koncepcemi města v zastupitelstvu pracuje?".)


Ale sport ve Valmezu? Samotnou by mě zajímalo, co by taková koncepce sportu v našem městě měla řešit. Naši občané sportují. Provozují různé druhy sportů. Aby jim šlo lépe vše zorganizovat, zakládají si sportovní kluby, spolky, eseróčka a jiná podobná uskupení. A když je nějaký sport přestane bavit nebo mají jiný důvod, tak spolek, klub zanikne. Do tohoto procesu by se město nemělo „montovat“. Tu není co organizovat nebo koncepčně řešit. Je to dobrovolná aktivita občanů. Snad jediné, co se po městě chce, jsou peníze! Peníze dnes opravdu vládnou všemu! A sportu zvlášť. Když jsem viděla tu letošní olympiádu… ale to sem nepatří! Takže peníze sportu ve Valmezu. Ano, tady je opravdu prostor pro nějakou regulaci nebo pravidla pro financování sportu. Ale ty přece máme! A nejen pro financování sportu, ale i kultury, volného času, sociální oblasti, ekologie a další. Možná nejsou dokonalá, ta pravidla. Jistě se mohou upravovat a zlepšovat. Ale jsou. Takže tady mi také žádná koncepce nechybí. Hlavně, aby byla ta pokladnička pořád plná a bylo co dávat!

Co tedy, krupica, potřebujeme ve sportu ve Valmezu upravit koncepcí? Mám to! Sportoviště a jejich správa. Jak pomůžeme sportovištím  jiných vlastníků? Asi zase  jen  financemi a to jsme si řekli, že nějak ošetřeno máme. Sportoviště města? No ta jsou daná. Ano, měli bychom je udržovat (otázka peněz – viz. výše). A spravovat. Tady ale také představu, ideu, koncepci máme – ST SERVIS s.r.o., organizace založená městem právě pro správu sportovišť. Že to převádění sportovišť do správy uvedené firmy postupuje pomalu teď město neovlivní, to nezáleží tak úplně na něm. Ale vizi máme a k té nějak směřujeme.

Teď mě napadlo – a co budování nových sportovišť? Víceúčelová sportovní hala? Nový zimní stadion na curling? Plochá dráha? Dostihová trať? Sportovní letiště? Mě se vždycky strašně líbil baseball nebo jachting :-). Tak opravdu, tady ta koncepce Valmezu chybí. A měla by mít formu dopisu Ježíškovi, jak ho známe z dětských let. „Milý Ježíšku, moc bychom si přáli …..“


Podobné je to i s koncepcí pro kulturu ve městě. Po té se taky hodně volá. Je to stejný příběh jako se sportem. Přemýšlím, jak lidé vůbec mohli dříve žít bez koncepcí? Vždyť oni  vlastně ani nevěděli, co a jak dělat! Proboha, snad se v minulosti neřídili jen vlastním rozumem, zkušeností a intuicí!?!


Blíží se volby a spousta nových koncepcí. Jdu najít na internetu nějaké nás ochraňující kouzlo. Že by "rozum do hrsti"?


Hezký večer a dobrou náladu všem.


P.S. Příště se  podívám na další zaklínadlo. Strategický sport.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?