U nás ve Valmezuto si myslím já

Heč, heč....

Publikováno 04.09.2016 v 00:00 v kategorii Jen tak, přečteno: 390x

Z dětství nám tak důvěrně známé citoslovce. Neřeknu vám, kde vzniklo (asi z němčiny, jak jinak) ani jiné podrobnosti, ale řeknu vám, že na "heč" mám z dětství vtíravé vzpomínky. Všichni tak nějak tušíme, co "heč" znamená, že?

„Heč, heč, já mám lepší pravítko než ty!“ – všichni měli zelené a mě mamka sehnala křiklavě růžové, heč. Na druhé straně, jak já se cítila, když mi sousedovic Janička neustále předhazovala: „Heč, heč, my máme tetu v Německu!“ Prostě jsem ji jednou nabančila a bylo (ale čokoládu posílala teta strašně moc dobrou, no škoda, že už jsem ji pak nikdy neokusila).

Vcelku brzy jsem zjistila, že vychloubače nemá nikdo rád. Cenné zjištění. Moje mamka, rázná vychovatelka, na mé „heč, heč…“ vždy reagovala podrážděně slovy „Ty chvalidupo!“ (Ostrava, ni?). Prostě sebechvála a vychloubání nebylo v mém okolí společensky nikdy kladně hodnoceno, patřilo spíše k dětské snaze o získání lepšího místa v partě. Také mnohem později mi došlo, že mi samochvála nepřináší takovou radost, jako pochvala od jiných. Ta hřeje, pohladí po duši. Člověk ví, že je jeho snaha oceněna, že dělá něco správně a dobře. Kdo by nebyl rád chválen, že? Nicméně jsem člověk chybující a tak se občas i dnes pochlubím. Ne snad ve zlém, ve snaze snížit úspěch druhého, ale z radosti, když se mi něco mimořádného podaří, mám potřebu se o svou radost podělit. Protože, co když si ti druzí ani nevšimnou? Jako u všeho, i zde ale platí „všeho s mírou“, protože příliš sebechvály škodí. Jinak mi v hlavě červeně zasvítí "ty chvalidupo". No jo, jenže co teď s tou politikou!


Tam to tedy jede, politická sebechvála by vydala na vlastní psychologickou analýzu duševního zdraví některých jejích aktérů. Tu platí bezezbytku „když mě nikdo nepochválí, pochválím se sám“. A sebechvály v mediálním prostoru přibývá téměř geometrickou řadou. (Teď mě napadá, že nárůst sebechvály je možná přímo úměrný rostoucí kritičnosti společnosti. Ale to už bych zabíhala jinam, takže zpátky k sebechvále.) Jsem v politice poměrně krátce, takže se učím pozorováním. A zjistila jsem, že jako politik musím za každou cenu prodat svou práci. Každé trhnutí ramenem a pohnutí hlavou musím vytroubit do světa, protože tak jako já neumí trhnout ramenem a pohnout hlavou nikdo jiný. Proto je třeba celý proces mého trhání ramenem a hýbání hlavou do detailů popsat a zpropagovat. Zde bezezbytku platí „opakování je matka úspěšnosti“, lidem to do hlavy musím prostě nějak dostat. Takže jak na to? Zde je plán.


1. Co je psáno, to je dáno“, musím tedy hlavně vyslat písemné zprávy do světa o tom, že:

a) se chystám trhnout ramenem a pohnout hlavou – alespoň 3 x,

b) začínám trhat ramenem a hýbat hlavou – nejméně 2 x, popsat všechny úhly pohledu,

c) už trhám ramenem a hýbu hlavou – průběžné zprávy v závislosti na délce procesu, nutno vyzvednout ladnost pohybu i při nelidské náročnosti,

d) jsem trhla ramenem a pohnula hlavou – zopakovat 3 x, v případě, že se trhnutí ramenem a pohnutí hlavou podaří. V opačném případě - psssst.

2. K bodu 1 c) je vhodné natočit video. Ten pohyb je natolik mimořádný, že je nutné jej zaznamenat celý. I budoucí generace se musí dozvědět, jak skvěle jsem trhala ramenem a hýbala hlavou. Předem mnou to nikdo jiný nedokázal a po mně - nemožné!!!

3. K bodu 1 d) zkusím uspořádat celovečerní diskusní pořad, kde vysvětlím diskutujícím jedinečnost svého počínání. Pozn. Pro pořadatele – nutno vybrat vhodné diskutující. To by ještě scházelo, aby někdo přišel s pochybnostmi či s inovacemi trhání ramenem a hýbání hlavou!

4. Týden po akci odvysílat v televizi přehled "co týden dal", kde bude vše krok za krokem zopakováno.

5. Zvažuji také uspořádání konference. Dobrou praxi je třeba přenášet. 


Další zásady:

- Průřezem všech zpráv musí rezonovat sdělení, že mne už příprava na trhnutí ramenem a pohnutí hlavou stála nesmírné vypětí sil a osobní oběť (pro případ, že by k trhnutí ramenem a pohnutí hlavou nakonec vůbec nedošlo). Že jsem tomu nácviku, případně následně i celému procesu, věnovala stovky hodin svého času (nezmiňovat, že jsem se o možnost trhání ramenem a hýbání hlavou dobrovolně přihlásila, jsem za to slušně placená a že se můj masér před, během i po akci pěkně zapotil).

- V žádném případě nepodávat jakoukoliv zprávu o negativních důsledcích, následcích či výsledcích mého trhnutí ramenem a pohnutí hlavou. Nikoho přece nezajímá, že jsem po rozhodném a jedinečném trhnutí ramenem a chápajícím pohnutí hlavou chytla ústřel, musela k lékaři, následně do lázní a celé to stálo kulu peněz. Kdo by to dnes řešil?!


Po tom všem by se měl dostavit obdiv a chvála ostatních, tudíž jednoznačný sukces. To je to správné P.R., public relations, budování vztahů s veřejností, její ovlivňování. A to politik musí, jinak zapadne do propasti zapomnění a pes po něm neštěkne. Lidé chtějí mocné a mocní mají nejlepší P.R. Se starým známým „Dobrá věc se chválí sama“ běžte do hrobu. To není kúúl.

Dobrá, takže plán na sebechválu už mám. Teď jen, dostat se tam, kde budu moci svůj plán realizovat. Musím lidi přesvědčit ve volbách. Tak pojďme.


Vážení občané, chci být moderní politik a usilovat o Vaši přízeň. Na základě analýzy stávající politické kultury jsem zjistila, že se musím zařadit mezi politické „chvalidupy“. Jinak byste ani nezjistili, jak jsem skvělá a jak ráda a dobře trhám ramenem a hýbu hlavou.


A TAK ZAHAJUJI HORKOU VOLEBNÍ KAMPAŇ! (sledujte u silnic, na zdech, mostech, plotech, ve schránkách, na nákupních košících v Tescu, v autobusech, tramvajích, na vlacích, autech, kolech, kočárcích, motorkách, chodnících, veřejném osvětlení, internetu, sociálních sítích, asociálních pavučinách,….) S HESLY:


ANO, S MÝM TRHNUTÍM RAMENEM A POHNUTÍM HLAVOU SE VÁM BUDE ŽÍT NEJLÍP, HEČ!

I PŘI TRHNUTÍ PRAVÝM RAMENEM A POHNUTÍM HLAVOU VPRAVO MI SRDCE BIJE VLEVO, HEČ!

TRHNU RAMENEM SILOU A POHNU HLAVOU ROZUMEM, HEČ!

JEDNODUŠEJI TRHNOUT RAMENEM A POHNOUT HLAVOU NELZE, HEČ!

RAMENEM TRHNU KLIDNĚ A  HLAVOU POHNU I SILOU, HEČ!

RECEPT NA TRHÁNÍ RAMENEM A HÝBÁNÍ HLAVOU VÁM NEDÁM. JSEM V TOM JEDINEČNÁ. HEČ!

JEN MÉ TRHNUTÍ RAMENEM A POHNUTÍ HLAVOU ODRADÍ KAŽDÉHO NECHTĚNÉHO NÁVŠTĚVNÍKA, HEČ!

VĚŘTE MÉMU PROGRAMU TRHÁNÍ RAMENEM A HÝBÁNÍ HLAVOU, JE NEJLEPŠÍ, HEČ!

S MÝM TRHÁNÍM RAMENEM A HÝBÁNÍM HLAVOU UŽ NIKDY JINAK, HEČ!


Vaše 


Hana Skácalová, chvalidupa


P.S. Nehledejte žádné spojení s kýmkoliv ve Vašem okolí. Ještě byste našli a co potom :-D.

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Jaroslav Bernkopf 11.09.2016 v 21:43 Vtipné, uprostřed volební kampaně nečekané, osvěžující.


 • Hana Skácalová 14.09.2016 v 14:12 Děkuji. Hezký den


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?