U nás ve Valmezuto si myslím já

O flikování

Publikováno 20.04.2016 v 12:48 v kategorii K dění ve městě, přečteno: 284x

Flikování - příštipkaření, záplatování, látání, opravování (provizorní), tolik význam slova. Internet je úžasný, ví všechno.
Flikováním věci opravujeme provizorně, na chvíli, než budeme mít čas a prostředky problém řešit definitivně. Což se zpravidla nikdy nestane. Flikovaní je vidět na první pohled. Jako ta záplata na teplácích (mladší ročníky už neznají). Tu je menší, tu větší, ale pořád je to záplata (nové tepláky vypadají jinak). Záplaty nám vadí, kazí nám radost z dokonalosti, pořádku a bezvadnosti. Ale časem se s tím "flikem" naučíme žít, tolerujeme ho, je to jednodušší než pracná a nákladná definitivní a úplná náprava. Flikování nemám ráda. Doma, ani ve svém okolí, vlastně nikde. 
Vadí mi třeba záplatování našich cest, silnic, chodníků. Naše zimy s mrazy (kdy byly naposledy?) způsobují ty proklaté výtluky, které se na jaře zasypou kopečkem něčeho a auta si to už ujezdí. Některé cesty, silnice už mají na sobě více záplat než asfaltu (zásyp výtluků a děr za asfalt nelze považovat). Určitě by stálo zato zaplatit více za kvalitnější povrch s větší životností (o levných nákupech jsem psala už  minule). Ale o našich cestách už toho bylo napsáno hodně a o tom jsem psát nechtěla. I když, jistá souvislost tu je. 
Chci psát o flikování v našem městě. O něčem z poslední doby. Po dlouhodobých stížnostech obyvatel města, kteří klopýtali  po rozsypaném, rozedraném a vykotlaném betonovém chodníku v Kozině, byla v nedávných dnech provedena jeho oprava, potud fajn. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že tato skutečně asi nejhorší část chodníku byla zaflikovaná. A to ne ledajakým "flikem", tento opravdu stojí zato. Další snad tuna betonu pracně tu dopravená (k místu není příjezdová komunikace) a v neuvěřitelné vrstvě naložená. Betonem bez milosti zalité či zamazané zjevně překážející stromy, plytké korýtka pro stékající vodu z vedlejšího svahu. Při silných deštích půjde ta voda i s bahnem na chodník. Vsadíte se?
Ale podívejte se sami.
  


Líbí? (Pozn. za ty malé fliky na velkém fliku firma provádějící opravu nemůže, tomu pomohli hlupáci, kteří chtěli zanechat nesmazatelné stopy v historii betonu)
Tento způsob opravy a, omlouvám se, ani provedení se mě osobně tedy nelíbí (a udivuje mne, že zjevně vyhovuje jinak na kulturu životního prostoru tolik dbající části politické reprezentace města). A váhám. Jedná se ještě o "flik" nebo je to první etapa nějakého uceleného projektu revitalizace parku Kozina. Nedovedu si totiž představit následnou revitalizaci celého parku Kozina. Bude se pokračovat v betonování celého chodníku nebo tu bude jiný povrch, ale co pak s tím betonem?
A to nás ještě čeká oprava schodů tamtéž. Bude řešení podobné? 

Zdraví Vás 

Hana Skácalová

P.S. Kladu si otázku, zda opravdu v dnešní době není jiné technické řešení opravy vydroleného betonu, než další vrstva betonu.


Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?