U nás ve ValmezuZa zeptání nic nedáte.

Příběh zvaný „Strategický sport ve Valmezu“

Publikováno 23.03.2014 v 20:05 v kategorii K dění ve městě, přečteno: 546x

Co jsem to jen provedla! Vytvořila jsem problém, který řeší zastupitelé už roky! Jak jsem jen mohla! Proč jsem nevymyslela prostě jen „Finanční podpora hokeje“ nebo "Dodržování dohod"? Ale já ne! Já hned „Strategický sport“!

K pochopení věci je třeba zabrousit do nedávné historie. Tady prosím čtenáře o trpělivost, jak už tomu obvykle bývá, popisy historie bývají zdlouhavé.


Všechno to začalo někdy v roce 2007. Mezi námi, volební období 2006 – 2010 bylo velmi plodné na principiální změny ve více oblastech. Hledala se nová, rovnější a adresnější řešení, třeba u správy majetku nebo finanční podpory neziskových činností. Tu úspěšně, tu méně. Mimo jiné se začala intenzivně řešit správa zimního stadionu (výstavba v roce 2002). Poté, co zimní stadion spravoval oddíl hokeje při TJ Valmez a následně nově vzniklé občanské sdružení HC Bobři 2005, byla péče o sportoviště v roce 2006 svěřena profesionální městské firmě ST SERVIS s.r.o. Nějakou dobu se hledal správný způsob financování, přímá dotace eseróčku z rozpočtu města zaváněla nepřípustnou veřejnou podporou a také nebylo na první pohled patrné, že se vlastně jedná o podporu hokeje. No a tak se v roce 2007 vymyslelo pověstné kolečko. ST SERVIS nedostane od města žádné peníze, naopak zaplatí městu nájemné. Na provoz stadionu si musí vydělat, a to třeba z pronájmů, z bruslení veřejnosti, z reklam, ale zejména tím, že bude prodávat led. Hokejistům. A ti zase dostanou na úhradu nájmu přímou finanční podporu z rozpočtu města. Zdá se to zbytečně komplikované? Možná. Ale svou logiku to má. Jenže to není vše. Při změně správy přišli hokejisté o část příjmů z nakládání se stadionem (tyto šly za ST SERVISem). A tak součástí tehdejších dohod bylo, že budou nadále dostávat další přímou podporu z rozpočtu města na činnost oddílu (jak dospělých, tak mládeže). Jen pro upřesnění, šlo o částku 1,3 až 2 miliony korun (v dostupných materiálech jsou uváděny různé částky). A ještě dovětek – hokejisté na dohodu o změně financování nemuseli přistoupit. Měli nájemní smlouvu na dobu určitou do roku 2020 a své jisté.


V té samé době, tuším to byl rok 2007, si řekli aktivní radní, že je třeba také nově a lépe upravit pravidla pro poskytování finanční podpory z rozpočtu města. Představa byla asi taková – do stroje se nahází základní údaje o činnostech (počty klientů, náklady, výnosy, případně jiné), zmáčkne se čudlík, přepne páčka, ve stroji to zarachotí a vypadne výsledek. Kolik peněz kdo dostane. Však to známe třeba z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Takže úkol byl jasný! Úředníci, banda jedna líná, se dali do přípravy pravidel. Abych nebyla nespravedlivá, i někteří členové příslušných výborů. Například pověstná výpočtová tabulka pro mládežnický sport z dílny pana Stromšíka je funkční dodnes (moc děkuji). No a tady jsme u jádra příběhu. Jak do těch zatrolených pravidel zapracovat onu přímou podporu hokeje, která byla přislíbena hokejistům v rámci změny financování zimního stadionu. A tak se zrodil….


STRATEGICKÝ SPORT! Jako sport důležitý, významný pro město! Soudila jsem podle toho, že město vložilo nějakých 80 miliónů korun do výstavby zimního stadionu. A co si tak volení mysleli při rozhodování o této investici? Že se v tomto sportovním stánku budou hrát kuličky? Nebo se investovalo jen proto, aby tam hrály hokej pouze děti a mládež či bruslila veřejnost? A dospělý hokej, že se bude financovat sám (a že zrovna ve Valmezu :-), když vsetínský hokej byl v novinách denně)? Pozn. o samofinancování dospělého sportu (myslím toho poloprofesionálního, ne amatérského) na místní úrovni v dnešní době, kdy stát přehodil na města a obce ten horký brambor příjmů z hazardu, mám vážné pochybnosti. A to jsem poměrně hodně naivní.


STRATEGICKÝ SPORT! Jako sport s vysokou atraktivitou a návštěvností. V porovnání s jinými sporty ve městě. Vždyť na jaké jiné sporty se chodí občan města dívat jako divák a zaplatí třeba i vstupenku? Napadá mě už jen fotbal. Není to jen samotný sport, je to zábava pro občany. Ano, možná jen pro určitou skupinu obyvatel. Ale takových je přece většina městem podporovaných akcí třeba v kultuře. Folk, folklor, tanec, poezie, …(a nejsou to jen děti a mládež). Co člověk, to prostě jiné zájmy. Nějak tedy nerozumím překvapení některých dnešních zastupitelů, že by se měl finančně podporovat dospělý hokej. V této chvíli si kladu otázku, co si představují, že se stane ve chvíli, když se jednou postaví víceúčelová sportovní hala a divácky atraktivním se stane třeba....dospělý volejbal. Ó pardon, on se vlastně strategický sport zruší. Takže volejbalisti, máte smůlu.


Tady někdo může namítat, že jiné sporty ve Valmezu jsou mnohem úspěšnější, že dosahují výborných výsledků v nejvyšších soutěžích a podobně. Kuželkáři, kanoisti, tanečníci, karatisti a určitě i jiní. Ano, souhlasím. A s tím se také v pravidlech počítalo. Vytvořily se granty v oblasti reprezentace. Navíc mládežnické oddíly získávají bodové zvýhodnění v rámci podpory mládežnického sportu. Na tyto možnosti zase nedosáhne hokej, ani fotbal.


Stále častěji je slyšet názor, že by se měl zrušit šuplík „Strategický sport“ jako přímá podpora vybraných oddílů, hokeje, fotbalu. Ale měla by se zachovat přímá podpora vybraným oddílům (nerozumím). Tuto podporu by pak dostával pokaždé někdo jiný, asi. Prakticky si to nedovedu představit, ale určitě to někdo domyslí. Přeji zastupitelům i sportovcům hodně štěstí. Teď mě napadá, že by to mohlo být takové kolo štěstí. Kdo si vytočí peníze a kolik! To určitě zajistí potřebnou stabilitu oddílů :-). Á propos, po té stabilitě volají všichni sportovci asi nejvíce. Potřebují vědět, s jakými prostředky mohou pro další období počítat, jak nastavit organizaci oddílu, soutěží, jaké trenéry si mohou dovolit a tak.


Tak, dosud jsem (samozřejmě naprosto modře a neobjektivně) obhajovala stávající systém podpory strategických sportů (prosím, pokud některým toto slovní spojení zvedá tlak, můžeme najít jiný název, třeba „Dodržování dohod“). Živě slyším kritiky! Dokonce je i vidím! Tak lehké to se mnou ale mít nebudou :-). Mám jedno "ale" a „pozor“.


Máme pravidla. Pravidla se mají dodržovat. Český člověk pravidla obecně nectí. Hledá cesty, jak je obejít. Je v tom dobrý. A to je špatně. Jak napsal nedávno na sociální síti nějaký přítel nebo přítel přítele, už nevím. Českého člověka donutí dodržovat pravidla jen strach. V případě nedodržování pravidel v oblasti finanční podpory z rozpočtu města jsem pro exemplární tresty. Porušíš pravidla? Poprvé rok, podruhé tři, čtyři, pět let nedostaneš ani korunu! Bez výjimek! Černá listina. Se všemi důsledky. A to, ať jde o hokej, fotbal, basket nebo kuželky (výčet naprosto náhodný, platí pro všechny příjemce podpory). 


No a na závěr drobný úřednický postřeh: politicky populární prohlášení (PPP) „Další navýšení podpory mládežnického sportu…“ by mělo vycházet ze znalosti skutečných potřeb. Ano, především dětem a mládeži je třeba vytvářet podmínky ke sportu a pohybu a vůbec smysluplnému trávení volného času. Ale nic se nemá přehánět. Opravdu to není o každoročním novém dresu.


Sportu zdar!

Komentáře

Celkem 7 komentářů

 • zdenek petroš 27.03.2014 v 13:41 strategický sport -problém nejsou pouze ty peníze, které dáváme, ale komu je dáváme!!! Ve svém článku Hani neříkáš celou pravdu. Např. proč hokejisté odešli z TJ, proč se stále ohánějí, že budou z peněz podporovat mládež a proč hokejový klub je společnost s.r.o.atd...... Problém není hokej, problé jsou lidi kteří ho řídí !!! Město (zastupitelstvo) mělo vždy finanční zájem , aby se nakupovala výzbroj pro děti, aby se náklady pro rodiče zmenčily a členská základna se zvětšovala !( né pouze pro muže), aby za valašské meziříčí hráli odchovanci atd. Boužel odchovanci hrají jinde a výzbroj se nakupuje pouze mužům, kteří jsou z Přerova, Prostějova, Ostravy......
  Když nejsou schopni(vedení klubu) zaplatit dopravu, hráče a jiné věci, pak musí klub něco dělat- vyměnit vedení nebo ukončit činnost, ale boužel jak to má udělat, když jednatel společnosti s.r.o je součastně ve výboru občanského sdružení ??? Hani, ten problém je v lidech a ty ho vidíš pouze přes peníze města, které přiděluješ.
  Na závěr mě mrzí , že dneska hokej (asi vedení) obhajuješ!!! Již dva roky ses snažila strategický sport zrušit a dva roky zastupitelstvo( bohužel) strategický sport podporuje. Čauky zdenek


 • dotaz 27.03.2014 v 15:23 A co děláte pane Petroš ve Valmezu? Nechcete se vrátit do Přerova, proč nejste v zastupitelstvu tam?


 • Milan J. 27.03.2014 v 17:12 Tak to jste p.Petroš asi již v jiném nově Vámi chystaném klubu v rámci kopie dresů Calgary, co chcete nově se svým kamarádem zakládat ve VM, že říkáte, že výzbroj pro děti nakonec dostávají muži. Co se týče cestovného mládeže, pokud jak vy říkáte „není vedení schopno zaplatit dopravu, pak se musí vyměnit „ Město schválí určitý budget financí na lední hokej – od trenérů mládeže, výzbroj, výstroj, cestovné, - tyto peníze však nejsou z pohádky „hrnečku vař“. Víte vůbec, kolik stojí jedna sobota, neděle mládeže do Brna, Břeclavi, či Velkého Meziříčí?) Zastřešte mládež finančně Vy, město a nebudou problémy s tím, že se dluží za autobusy. Proč to neuděláte? před volbami však musíte být opět co nejvíce vidět!!, že? :)) no můj hlas zdaleka nedostanete, člověk, který je pravomocně odsouzen za korupci bude moralizovat? Jakým právem!!! V klubu je nyní nový jednatel, který hokeji dává spoustu své energie, času, peněz, snaží se ho dostat opět o pár příček výše a vy jen jen dokola říkáte, jak je vše špatně.(také jedna z pohádek). Už byste toho měl nechat a raději hokeji pomoc. To, že se nemáte rád s někým z klubu přece neznamená, že budete škodit hokeji pořád. Jinak to, co píše paní Skácalová o tom, čeho se klub dobrovolně vzdal…myslím, že je čas to všem zastupitelům jasně připomenout..!


 • pavel škrhla 27.03.2014 v 18:02 Mají pravdu předsedo (BESPu a já nevím,čeho všeho ještě). V mnohých věcech,o kterých tu čtu, je dle mého názoru pravda jednoznačně na druhé straně,než kde stojíte Vy. Možná ovšem částečně ventilujete frustraci ze včerejšího výsledku 'A' týmu Bobrů v baráži. Mimochodem zajímalo by jistě mnohé,jaké máte,ale opravdu konstruktivní, nápady,jak by se dalo hokeji ve Valmezu pomoci. Návrhy vycházející z faktů,jež je třeba brát v potaz.Protože poté,co jsem si zde přečetl Váš příspěvek,domnívám se ,že jste kompetentní tak akorát k tomu,abyste vyjádřil svůj osobní názor. Jako stínový prezident místního hokejového klubu byste měl umět nastínit budoucnost víc,než jenom prohlášením,že nejlepším řešením je rychlá smrt.


 • Jaroslav 27.03.2014 v 19:20 Přesně tak p.Škrhla, frustrace u p.Petroše musí být značná. Dva roky škodit a opět se ve 2. lize udržet je pro něj určitě nepříjemným faktem:) Mezi fanoušky jeho jméno vyvolává již naprostou averzi, proto asi ani na zimák raděi nechodí.Paní Skácalová to napsala výborně a pravdivě. Pravda musí vyjít najevo a není možné měnit názory dle toho, komu co za to slíbím..že? Druhá liga je pro Valmez bytostně důležitá, jeslti je p.Petroš proto, aby zde hrála mládež, tak ať ligu mužů podpoří. takže, co pro to udělá????


 • hanaskacalova.infoblog.cz 28.03.2014 v 00:24 Zdeni, máš pravdu v tom, že vše je vždycky hlavně o lidech. Jsem ale přesvědčena o tom, že město nemůže řešit personální záležitosti klubů a vůbec příjemců dotací. Takovou kompetenci město nemá. Naštěsti. Oprosti se teď od hokeje a zkus domyslet důsledky takového vměšování. Město může dát peníze, stanovit pravidla jejich použití a důsledně vyžadovat dodržování stanoveného. To je celé.


 • Michal Václav 28.03.2014 v 07:23 Dobrý den, souhlasím s p.Skácalovou. Město si určuje podmínky použití a využití finančních prostředků, nikoliv to, komu je svěřuje. Osobně jsem angažován ve zdejším hokeji kromě redaktora webových stránek již dvě sezóny, a kdybych viděl jakoukoliv „levárnu“, už bych v hokeji nepůsobil, to dá rozum. I díky možnostem nahlížet na účet a vidět pohyby financí je vše v pořádku. Vše je užíváno dle nastavených podmínek. Opakuji to již 158x, hokej ve městě by měl zůstat na druholigové úrovni tak, aby mládež měla před sebou vidinu ligové soutěže. Ano, postupně hrát na vlastních odchovancích, respektive hráči z VM, či blízkého okolí, kteří mají chuť hrát a reprezentovat zdejší hokej. Ale na druhou stranu, co je pro Vás, zastupitele příjemnější: hrát případně s hráči, kteří mají v osobní legitimaci místo narození Valašské Meziříčí, úroveň kvality hokejisty nedosahuje druholigové úrovně, životospráva je taktéž na pováženou, osobní chování takové, že se trenérům lže, nebo hrát s těmi, kteří zde chtějí hrát a bojovat za Valašské Meziříčí, ale mají smůlu v tom, že se narodili v jiném okolním městě? Cílem klubu je „dodávat“ do áčka co nejvíce našich hráčů, to je bezesporu, ale momentálně je situace taková, že naše hráče musíme doplnit hráči z okolí. Je to tak ale všude, v každém týmu!!! Jak říká meziříčský hokejista Martin Varga – „Tak ono je hlavně potřeba dát stranou všechny osobní spory a nesympatie a je potřeba se na sport obecně dívat jako na investici, která se nevrací v podobě výdělku. Vedlejší produkty sportu jsou např. u dětí snižování počtu obézních což vede k úspoře např. ve zdravotnictví, protože se zmíněnou obezitou je větší pravděpodobnost nemocí jako cukrovka, problémy se srdcem atd. a léčba s tím spojená stojí peníze. Je to i jistá prevence kriminality takže zase úspory za různá soudní řízení apod. Dále to dává možnost lidem se pravidelně potkávat při nejrůznějších sportovních aktivitách a tím se více sbližovat, sdílet spolu radost, ale i zklamání, prostě nebýt v tom sám“.
  Souhlasím s tímto názorem. Město a jeho zastupitelé by se neměli obrátit zády vůči dospělým týmům zde ve Valmezu a říct: „Vy nás nezajímáte, my podpoříme jen mládež“. To je přece nesmysl, jinými slovy říkáte, že hráč, který zde vyroste, dosáhne věku 18 let, bude chtít hrát druhou ligu, tak mu to umožněno nebude, jen proto, že už je holt dospělý a s těmi „my přece nechceme mít nic společného“, chápete ten paradox? Osobní rovinu stranou, je to zábava pro lidi v našem městě, nikoliv vyřizování účtů nesmyslných a ješitných. Můj osobní názor je takový, že by se mělo podílet na financování jak mládeže, tak i dospělého týmu a pokud k tomu zastupitelé odvahu nenaleznou, ať vezmou pod křídla alespoň mládež jako celku a na muže si klub bude snažit vydělat a sehnat finance sám. Jiné možnosti nejsou, ale myslím si, že přijde opět doba, kdy po hubených letech přijde úspěch a námi zvolení zastupitelé, „kteří přece ten hokej ve Valmezu podpořit nikdy nemohou“ (co za tím je, se můžeme jen domnívat), přijdou a opět nastaví tvář objektivům fotoaparátů, aby byly vidět, že jsou součástí nějakého úspěchu…to je bohužel naše česká povaha. Je před volbami, naštěstí sociální sítě dokáží „divy“, za sebe říkám, že budu hodně agitovat na internetu, koho by měli fanoušci hokeje volit a koho ne…


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?