U nás ve ValmezuZa zeptání nic nedáte.

Sportovní hala, víceúčelová už nebude

Publikováno 10.05.2016 v 13:05 v kategorii K dění ve městě, přečteno: 220x

O plánované výstavbě sportovní haly už toho bylo v poslední době hodně napsáno. Také jsem se na toto téma několikrát vyjadřovala, ale v dnešní době elektronického informačního šílenství již jednou napsané názory rychle zapadají do propadla dějin a málokdo se k nim vrací, či je vyhledává, či si je vůbec pamatuje. A když člověk chce svou myšlenku dostat do podvědomí lidí, musí ji opakovat, vysvětlovat a připomínat neustále. Tak to je.

Slib výstavby sportovní haly v našem městě se ve volebním roce 2014 táhl jako červená nit téměř každým volebním programem o přízeň voličů zde usilujících stran a hnutí. Skoro to vypadá, že absence haly je nejzásadnější problém města k řešení. Já osobně si myslím, že tomu tak není (sportovci, nic ve zlém). Nicméně, co člověk, to názor a intenzívní tlaky našich házenkářů, volejbalistů, florbalistů a možná atletů na vybudování haly považuji za pochopitelné a regulérní. Stejně tak, jako tlaky kulturních, sociálních a dalších mnoha organizací na podporu právě jejich činnosti. Potud je vše v pořádku. Oni plní své poslání a snaží se pro ně vybojovat co nejlepší podmínky. A v ideálním světě by je dostali. My ale v ideálním světě ještě nejsme (nevím jak vy, ale já mám poslední dobou pocit, že se od ideálu spíše vzdalujeme), peněz je poskrovnu a tak si musí ti, co řídí město, stanovit priority, tedy komu se vyhoví a kdo, holt, zase počká. A tu se kruh uzavírá. Ti, co vládnou městu dnes ve svých volebních programech halu slíbili, tak ji chtějí postavit. Je to jejich priorita, tak hurá. 


Čas je ale neúprosný a čtyři roky volebního období jsou ničím. Tedy dva z toho současného jsou téměř pryč a na halu nebyl jaksi čas. Takže teď se bude hodně divočit a spěchat. Je nabíledni, že na nějaké dlouhé rozvažování o co nejefektivnějším řešení není čas (a přiznejme si, zjevně ani chuť). Pro formu se zastupitelům předloží všechny možné i nemožné varianty umístění haly, favorit je ale předem znám. Volný pozemek v kasárnách. Každý přece ví, že stavba na zelené louce je nejrychlejší a odpadají možná nepříjemná překvapení starších staveb. A je tady další zrychlení - nákup hotového projektu. Okoukne se pět šest hal v okolí, jedna se vybere a může se stavět. Bez jakékoliv ekonomiky, jen s hrubými odhady investičních nákladů a představou, že když Bohumín stojí provoz haly dva miliony ročně, tak nás bude stát taky tak. O budoucí správě haly nevíme nic. Dodnes jsme nepokročili v zavedení profesionální správy u letního stadionu a ostatního sportovního majetku města, nevíme, co s ubytovnou TJ, s koupalištěm, o problémech krytého bazénu nemluvě, zimní stadion čeká ve frontě. Teď k tomu přibude hala. Diskuse o financování sportu a sportovních zařízení budou zase o něco delší. 

Ale možná jsem příliš kritická. Nová hala je nová hala, tím spíš, když vše zaplatí město (bude muset, když už si ji postaví - proč mi to tak moc připomíná diskuse kolem zimního stadionu?). Sportovci budou určitě spokojeni.


Osobně bych hledala řešení potřeby nové haly jinde:


1. Výstavba haly či přestavba stávající tělocvičny v areálu ISŠ – COP Palackého – tuto variantu jsem upřednostňovala. Má několik výhod – vyřešenou správu objektu, ubytovací možnosti školy, dostatek parkovacích míst, dostatečnou vzdálenost od obytné zástavby, ale zejména, byla by v dopoledních hodinách využita školou. Představa, že novou sportovní halu v dopoledních hodinách zaplní hlavně mateřské školy, je dost odvážná. Obávám se, že školky nebudou moci chodit či jezdit pravidelně do haly se všemi dětmi (školky nemají personální prostor pro rozdělování tříd). Jen pro informaci, podle jakéhosi nástřelu plánu obsazenosti by měl v hale probíhat 5 dní v týdnu, denně 3,5 hodiny, projekt „školka v pohybu“. Valmez má 7 mateřských škol, zkuste si to propočítat. Kromě toho, školky chodí i plavat, za kulturou, mají nové zahrady – přemýšlím, kdy si tam budou děti hrát. Urputná snaha o naplnění haly školkami, a možná i školami, v dopoledních hodinách bude znamenat velký zásah do organizace škol a další komplikace v jejich již dnes tak složité práci (pro samé aktivity školy se nemají děcka kdy učit). Pozn. K podpoře mé argumentace opět internet a obsazenost podobných sportovních hal v republice. Dopoledne je to prostě bída.

Nespornou výhodou by bylo také to, že by se na výstavbě haly podílel určitě i kraj a jistě by bylo možné dohodnout i sdílení provozních nákladů. To, že z tohoto řešení má obavy pan ředitel ISŠ, tomu rozumím. Otázka je, jak mu byl projekt vysvětlen. Totéž platí pro kraj. Pokud jednání proběhlo způsobem „Dáte? Nedáme!“, pak se nedivím, že bezvýsledně. Jinak kraj se prý aktuálně chystá k rekonstrukci právě předmětné tělocvičny u této školy. Velká škoda.


2. Hala Bonver u letního atletického stadinu (bývalý ČEROZ) - když už tedy připustím nemožnost dohody s krajem a varianty 1. a opravdu nezbytnou potřebu sportovní haly, tak proč ne tuto halu? Výhody – hala již stojí, její dimenze je dána (pokud by se úplně nepřestavěla – i to by bylo možné vzít v úvahu), rozměrově se velmi přibližuje té Bohumínské, bezprostřední návaznost na stávající sportovní areál, dostatek parkovacích míst, dostatek prostoru kolem haly pro její případné rozšíření, využití a revitalizace budovy, která jinak zjevně může být problémem města do budoucna (o jejím dalším využití Bonverem se můžeme dohadovat) a v neposlední řadě i původní vstřícnost sportovců pro toto řešení (nakonec s tím sami přišli). Nevýhody – územní plán města, podle kterého tu zatím sportoviště být nemůže (tak to mě baví, teď jsme v zastupitelstvu narychlo měnili územní plán kvůli zamýšlené tenisové hale, která má stát do konce letošního roku), vedení vysokého napětí (tak je tam i teď a zjevně hale nevadí). A také další náklady na výkup haly a pozemků. Hovoří se o částkách od 17 do 20 milionů korun. Zde by možná byl prostor pro vyjednávací schopnosti naší politické reprezentace. Co je ale zřejmě největší nevýhodou této varianty je její dlouhodobější řešení, stručně řečeno – hala by nebyla do voleb.

 

Konec lamentací, shrneme si, co víme či nevíme k nové hale:


- Víme, že nová hala bude stát v kasárnách. Pozn. předem lituji majitele rodinných domů mezi budoucí halou a atletickým stadionem (pozemek je v úrovni jejich střech ze západu).


- Víme, že město koupí hotový projekt, zastupitelé vybírají, už jsem slyšela i názor, že se nelíbí žádná z navštívených hal a budou se hledat další možnosti, tomu se líbí to, tomu ono, každý sportovec chce něco jiného. Uvidíme, jestli se podaří vybrat halu, se kterou budou souhlasit všichni zainteresovaní, a to bez jakýchkoliv úprav, protože jinak se ztrácí výhodnost nákupu hotového projektu a bylo by vhodnější nechat zpracovat projekt nový (á propos ještě nevíme, kolik bude nákup projektu včetně autorských práv stát, tak snad nebude dražší než nový).


- Nevíme, kdo bude halu provozovat, jaká bude její ekonomika a kolik to bude město stát.


- Nevíme, co bude s halou Bonveru. Bylo by fajn, kdyby se našlo smysluplné využití, nenarušující příliš tuto sportovní lokalitu. Už zarůstá křovím.


A na závěr. Sportovcům halu přeji. Věřím, že takové zařízení už patří k běžnému standardu vybavenosti města naší velikosti. Naše město má ale omezené zdroje (a tak nějak všichni cítíme, že větší nebudou) a potřeb čím dále více. Všechny uspokojit nelze a kdo to tvrdí, je pouhý populista. Pozn. Jen tak pro zajímavost, spočítala jsem si, kolik asi budou stát všechny "priority" vedení města, které chce stihnout zrealizovat - přes 400 milionů korun!

Stejně tak věřím, že v případě haly nejde jen o politickou hru na efekt, na politické body, hru na téma „já vám ukážu“ bez ohledu na budoucí možné dopady na hospodaření města, bez poučení se z negativních zkušeností z minulých podobných hurá projektů, které dnes současná koalice s takovou pompou a mediální exhibicí „žehlí“. Jsem naivní?


Sportu zdar!


Vaše Hana Skácalová


P.S. Z Víceúčelové haly se stala pouze sportovní hala. Víceúčelová, rozuměj i pro koncerty, by byla moc drahá, se zjistilo. Jaké překvapení?! Přátelé, hlavně zdraví.

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Kali 15.07.2016 v 18:33 Jsou věci, na které jsem bohužel někdy krátcí..tak alespoň aby hala měla zajištěn provoz a využití.. aby na tom město netratilo.. a splnila svůj účel.


 • Kali 15.07.2016 v 18:34 Kdyby se někdo zajímal o sportovní haly více, proč se staví z oceli, tak jsem napsal článek: http://www.ocelove-montovane-haly.cz/2016/06/stavime-sportovni-haly-vyhody-ocelove.html


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?