U nás ve ValmezuZa zeptání nic nedáte.

Vánoce, Vánoce přicházejí....

Publikováno 18.04.2017 v 13:54 v kategorii K dění ve městě, přečteno: 511x

aneb ta Skácalová už doopravdy blbne - duben a ona píše o Vánocích. Loňské jsou kdovíkde a letošní ještě tááááák daleko (i když – znáte to, Velikonoce, prázdniny a Vánoce).

Proč tedy zrovna teď, naprosto neaktuálně, vytahuji Vánoce? Není tajemství, že patřím ke kritikům současného vedení radnice ve Valmezu, nakonec, to se od opozice tak nějak očekává. Kritizuji hlavně způsob hospodaření města, živelnost a naprostou nekoncepčnost investic a utrácení peněz za akce, které zjevně slouží hlavně k osobní prezentaci jejich protagonistů. A já si myslím, že jednou z takových akcí byly také Vánoce na náměstí. Na jejich organizaci bylo krásně vidět, jak se ve městě hospodaří, jak se dělá rozpočet a jak vše nakonec dopadne úplně jinak. Uplatněny byly systémy „Ať to stojí, co to stojí, hlavně, ať je nás vidět.“, „Však to nějak dopadne.“, „Ty jo, trošku jsme to přepískli, pojďme shánět peníze.“. To vše se mi honilo hlavou, když koncem ledna vedení našeho města odtajnilo zastupitelům přehled nákladů na ty loňské Vánoce, které měly být konečně ty pravé, úplně jinak a nově a lépe režírované. Napsat tuto kritiku mne ale donutilo následné zjištění, že uvedený přehled nákladů nebyl tak docela úplný. Ale postupně, zkusím zjistit, v čem byly ty Vánoce tak nové, aby nás to stálo téměř milion korun (bez dotací a darů pak téměř 600 tisíc).


Takže k novinkám programu Vánoc ve Valmezu. Začalo se tedy naprosto novátorskou Mikulášskou nadílkou (tentokrát bez koňské havárie) a rozsvěcením Vánočního stromu (tedy přibylo pár nových svítících rampouchů). Následovala novinka – kluziště. Kluziště na náměstí měla dosud opravdu jen ta velká a bohatší města, třeba Olomouc, Brno aj. Jenže my ve Valmezu nejsme žádná holá zadnice, přece „když vy kachličky, tak my to vyženeme na štok“. A tak se čtrnáct dní mohl pan starosta tetelit blahem při pohledu z okna radnice na školní děti, které způsobně tupily brusle na umělém kluzišti na náměstí. Dalších čtrnáct dní jsme byli svědky naprosto průlomového programu sestávajícího z programů připravených místními školkami a školami, místními spolky, cimbálovkami (všem patří velký dík, na akcích města se podílí již mnoho let, mohou tak prezentovat svou činnost veřejnosti a občan pak vidí, že finanční podpora z rozpočtu města má smysl) a několika nakoupenými hudebními či tanečními skupinami, vše doprovodily stánky hlavně s jídlem a pitím. Tradiční Betlémské světlo a prodej vánočních kaprů. A nakonec zcela nově pojatý dětský ohňostroj, i když, vlastně stejný jako každý rok. Nutno přiznat, že po druhé Vánoce zapůjčený dřevěný betlém je velmi pěkný a moc se mi líbil.


A teď ty peníze:

Zajištění programu včetně techniky a propagace stálo Kulturní zařízení města VM celkem 280 tisíc korun a oddělení rozvoje města pak dalších 163 tisíc korun. Dohromady bratru 443 tisíc korun. Z toho například Divadlo Kvelb 40 tisíc, dřevěný betlém 10 tisíc, skupina Mr. Loco 16,5 tisíc, moderátor 9 tisíc, Rock´n´Roll Band 60 tisíc, zvučení 40 tisíc, tvořivé dílny celkem 14 tisíc, Argema 54,5 tisíc atd. atd. Kdo by si myslel, že je to všechno, tak není. Pokračujeme.

Za nákup technického vybavení, tedy osvětlení kluziště (a to se vyplatí) a topidla na podium, zaplatilo Kázetko 42 tisíc korun.


A jedééém. Pronájem kluziště, jeho polepy a odlepy – celkem 220 tisíc korun.


Celkem jsme na 707 tisících korunách. Ale město také něco získalo, to zas ano. Z dotace „Obec přátelská rodině“, kterou město získalo v loňském roce, uvolnilo částku 195 tisíc korun na Vánoční program. Dále přišli také sponzoři s dary – celkem 186 tisíc korun (z toho na kluziště cca 100 tisíc). Pozn. osobně nejsem přesvědčena o smysluplnosti těchto darů. Ve výsledku tedy stály Vánoce město a jeho organizaci Kázetko cca 326 tisíc. To je oficiální verze. Tak jo.


Proč se mi nechce nějak věřit, že to přiznané není všechno. Jen při zběžném pohledu do faktur města koncem roku šťouravě nacházím další náklady (placené z jiných kolonek, z jiných odborů či oddělení města), např. obědy a večeře účinkujících (přes 7 tisíc), zajištění stánků (13 tisíc), vystoupení souborů neuvedených v oficiálním soupisu nákladů (5 tisíc), ubytování obsluhy kluziště (6,4 tisíc), …, a to ještě určitě další náklady byly hrazeny v letošním lednu.


Překvapením je i zpráva o hospodaření společnosti Městské lesy a zeleň, s.r.o. za rok 2016, i tady na mě jukly náklady na Vánoce města, a to zrovna ve výši 239 tisíc korun.


V soupisu úplně chybí služby úklidové, odvoz odpadků, náklady na mobilní toalety atd. atd. Kolik tedy skutečně stály Vánoce v našem městě se asi po pravdě nedozvíme. Mě to ale stačí. I tady platí oblíbené „za peníze v Praze dům“. Pokud akce města režíruje bývalá ředitelka KZ, která neuhlídala rozpočet jí svěřené organizace města, vůbec se nedivím. Jen u města jde to utrácení peněz lépe a není tak viditelné, v těch milionech městského rozpočtu se nějaký jeden lehce ztratí, zvlášť, když se různě rozstrká po všech možných organizacích.


A teď principiálně. Víte, já rozumím tomu, že stávající vedení města tou kulturou žije. A ne, že by to bylo zrovna špatně, je to věc priorit. Upřímné by ale bylo, kdyby to vedení města otevřeně přiznalo. Ať si dá do rozpočtu na Vánoce třeba milion (i když v minulosti bylo předmětem kritiky i těch 100 tisíc), když chce, ať se lidi baví (za „každou“ cenu). 


Mě osobně je ale těch peněz líto (zábavychtivý občan jistě promine), zvláště, když vidím, jak pokulhává péče o majetek města, jak se z roku na rok odkládají velké investice, jak nás pomalu ale jistě vedení města připravuje na budoucí nutnost úvěru.


Letos nás čekají Dny města, a to v předvolebním termínu. Máme se určitě na co těšit. Zábava bude, ať to stojí, co to stojí.


S přáním lepšího jarního počasí


Hana Skácalová

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?